Złotej recepty na bycie dobrym aktorem nie ma. Jest wiele szkół, metod, a jednak żadna z nich nie wzięła pod uwagę zdania dzieci. One wiedzą lepiej, choćby to, że „dobry aktor dobrze udawa”. Takich odpowiedzi udzielali właśnie najmłodsi widzowie, którzy w ramach Akademii Filmowej OTWÓRZ OCZY! spotkali się dwojgiem młodych aktorów – Anną Cieślak i Przemysławem Wyszyńskim, z którymi bardzo szybko znaleźli wspólny język. Akcja wpisała się w warsztaty dla najmłodszych o kinie wspierane przez Europa Cinemas.
Czym zajmuje się aktor?
Tematem lekcji w Akademii Filmowej, która wpisała się w działania dla najmłodszych widzów w ramach Europa Cinemas, był zawód aktora. Kim jest i na czym polega jego praca? Dlaczego zachwyca widzów, którzy nie do końca potrafią uchwycić, co ich zachwyca? Jak to się dzieje, że człowiek utalentowany potrafi wejść w rolę drugiego człowieka, poczuć jego emocje, wyrazić je prawdziwie i przekonująco?
– Czym zajmuje się aktor? – zapytała Anna Cieślak, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, znana również ze znakomitych i fajnych ról w filmach. – Czy ktoś z Was próbował już być aktorem? Las rąk upewnił ją, że to bardzo popularne zajęcie. Ale czy łatwe? Anna Cieślak i Przemysław Wyszyński (asystent prof. Tomasza Grochoczyńskiego w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, choreograf sztuk walki, aktor teatralny, filmowy, serialowy, dubbingowy – przyp. red.) to również aktorzy, którzy często użyczają głosów bajkowym postaciom. Aby wyjaśnić dzieciom, na czym polega dubbing, zaproponowali zgaduj zgadulę. Aktorka wypowiedziała zdanie Anny z „Krainy lodu”, zadaniem młodych widzów, było odgadnąć, do jakiej postaci należała kwestia i głos. Jak tłumaczyła: – Dubbing polega na tym, że ktoś, aktor, zmienia głos na inny. A to wszystko po to, by dzieci, które oglądają bajki w kinie, a nie potrafią jeszcze czytać, mogły wszystko zrozumieć.
– Trzeba też ćwiczyć głos, ale i go oszczędzać, by być dobrze słyszanym – dodał Przemysław Wyszyński. – Wchodzimy do studia dubbingowego – to taka mała budka z wielkim ekranem – na 5-7 godzin, po tak wyczerpującej pracy o głos naprawdę trzeba zadbać – dodała Anna Cieślak, przypominając jeszcze dzieciom kwestię z „Czarnoksiężnika z Oz: powrót Dorotki”. I tę odgadły bezbłędnie. Przemek Wyszyński przypomniał też postać z kosmosu, którą dubbingował.
Kolejna zabawa, dzięki której dzieciaki miały okazję dowiedzieć się, na czym polega zawód aktora miała na celu ocenę, czy postać jest dobra czy zła. Aktorzy włączyli do niej głos i ruch sceniczny. Dzięki temu młoda publiczność bez trudu rozpoznawała staruszkę, wiedźmę, superbohatera, etc. Anna Cieślak i Przemek Wyszyński dubbingowali niedawno bajkę animowaną, która wkrótce wejdzie na ekrany kin. Mowa o „Fru!”, w którym aktorka zagrała Elkę, a Wyszyński Małą Myszkę. Głosu tej postaci, na żywo, wysłuchali uczniowie Akademii Filmowej OTWÓRZ OCZY! tuż przed kinową premierą.
No więc, kim jest dobry aktor?
„Że jest lepszy od drugiego” – padła odpowiedź z sali. „Dobrze gra”. „I dobrze gra głosem”. „Dobrze udawa”. „Może dostać awans”. „Jest dobry w serialu”. „Wszyscy chcą go mieć na filmie i wszyscy go chcą”. I to oczywiście wszystko prawda. – Dobry aktor gra RÓŻNE role, buduje postać, tworzy ją – dodała Anna Cieślak. – Musi też dużo próbować, ćwiczyć, powtarzać. Jeśli macie takie marzenia – zacznijcie po prostu to robić – powiedział też Przemysław Wyszyński. – Ciało i głos to już teatr. Chodzicie do teatru? – zapytał. Aktorzy rozmowę z najmłodszymi przeplatali kwestiami z kolejnych bajek. „Pingwiny z Madagaskaru”? Kto by ich nie znał. Ale jak powiedział aktor, teatr, film to nie tylko głos. Następne ćwiczenia odbywały się na scenie, w ruchu.



































Fot. Zdzisław Siwik
Jak chodzi superbohater i co jedzą księżniczki?
„Bez zginania nóg”. To przecież jasne. „Lata”. Postać Spidermana, którą naśladował Przemysław Wyszyński, dzieci rozpoznały natychmiast. A jak chodzą księżniczki? Aktorzy poprosili na scenę chłopców i dziewczynki. Po prawej stronie znalazły się księżniczki w opałach, po lewej – superbohaterowie, co ciekawe, stanęło pośród nich kilka dziewcząt.
– Groźna mina, patrzymy niebezpieczeństwu w oczy i lecimy. Proszę o superbohaterskie pozy! – zachęcał Przemysław Wyszyński. – Czas na teatr w kinie. Jak wyglądają znudzone księżniczki? – spytała Anna Cieślak. – A jak urodzinowe, które otrzymały mnóstwo prezentów, ogromny tort i pyszne naleśniki z czekoladą? I to zadanie aktorskie zostało wykonane na piątkę. Jeden z superbohaterów wcielił się mocno w rolę, trudno go było w tym locie zatrzymać. Potem przyszedł czas na doroczny bal księcia, na którym spotkali się superbohaterowie i księżniczki. Ratowanie ich z wież, zamków zamkniętych na sto kluczy – to bardzo trudna sprawa. Bo jak się już uratuje, to co? Pocałować? Para roku ogłoszona za najpiękniejszą na balu księcia otrzymała w nagrodę wszystkie naleśniki świata. Ale tak na niby…
Wyobraźnia pozwala być mrówką
Tą fajną ścieżką, przez zabawę, oboje aktorzy dotarli wspólnie z dziećmi do sedna. – Wyobraźnia to największa siła. Tym właśnie jest teatr – podkreślała Anna Cieślak. – Przedstawiliśmy Wam odrobinę tego, czym się zajmujemy. Pobudzamy ludzką wyobraźnię. Zapraszamy Was do Teatru Polskiego w Warszawie. Gramy tam przepiękną baśń dla najmłodszych – „Królowa Śniegu” – dodała Cieślak. Także dorośli, nauczyciele, będą mogli obejrzeć spektakl w Polskim. Na „Króla Leara” zaprosiła ich Katarzyna Kubacka, szefowa konińskiej Akademii Filmowej.
I jak to w szkole, chociaż innej – jest lekcja, jest zadanie domowe. Nauczyciele otrzymali od Katarzyny Kubackiej przykładowy konspekt lekcji na temat: „Kim jest aktor, na czym polega jego praca?” – do omówienia na zajęciach. Zachęciła także dzieci do nadsyłania pytań do aktorów (to część zadania), na które odpiszą jak najszybciej. Anna Cieślak poprosiła młodych widzów, by uzupełnili jeszcze tę korespondencję o rysunki inspirowane filmowymi baśniami.
Tego dnia w Akademii Filmowej OTWÓRZ OCZY! na ekranie Kina Studyjnego CENTRUM dzieci oglądały film zatytułowany „Antboy” (dzięki temu najmłodsze klasy wspólnie z Przemkiem Wyszyńskim mogły pokazać jak wyglądają zwyczaje mrówki). Spotkanie odbyło się 10 marca br. w Konińskim Domu Kultury. W seansach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, które uczestniczą w projekcie edukacyjnym OTWÓRZ OCZY!
Kino Studyjne CENTRUM zaprasza dzieci i rodziców na premierę FRU! Z udziałem Anny Cieślak i Przemysława Wyszyńskiego.
Projekcje od 17 marca do 2 kwietnia 2015.
Przepiękna bajka animowana o przyjaźni. Będzie okazja również się pośmiać.
Górczyński, Marecki, Matela, czyli mieszanka ..
,,Wróćcie do siebie” to tytuł filmu na kt..
Elżbieta Adamiak, Pierwsza Dama piosenek z tek..
Radiowiec, wędrowiec, fotograf, autor tekstów..
W Rok Mieczysława G. Bekkera w Koninie wpiszą..