Chór, balet, orkiestra i soliści scen łódzkich przedstawią w amfiteatrze najpopularniejszą polską operę – „Straszny dwór”. Arii Stanisława Moniuszki, które od dawna żyją własnym muzycznym życiem, będzie można posłuchać 10 września 2010 o godz. 19:00. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Zaproszenia można odbierać w impresariacie KDK przy pl. Niepodległości 1 (od 1 września 2010). W razie niepogody spektakl zostanie przeniesiony do Obiektu Sportowo-Rekreacyjnego "Rondo".

„Straszny dwór” to rozśpiewane i roztańczone widowisko, z pięknymi ariami i tańcami – jak choćby te najbardziej znane – „Aria z kurantem” i „Aria Skołuby”. W opinii krytyki jest najdoskonalszym z dzieł Stanisława Moniuszki, napisanym w okresie zaborów, po upadku powstania styczniowego. Zawiera wątki romantyczne i komediowe zarazem, ale przede wszystkim cechuje ją silne zabarwienie patriotyczne. Z tych powodów była popularna wśród publiczności i zakazana przez rosyjskie władze.

Opowiada historię dwóch braci – Stefana i Zbigniewa, szlachciców, którzy po powrocie z wojny postanawiają dozgonnie pozostać kawalerami, by służyć tylko ojczyźnie. Pomysł ten nie bardzo podoba się Cześnikowej, która za wszelką cenę chce ich wyswatać z dwiema protegowanymi przez siebie pannami. Tymczasem panowie planują wybrać się w odwiedziny do starego przyjaciela ich rodzica, Miecznika z Kalinowa. Cześnikowa boi się, że jadąc tam, zakochają się w jego pięknych córkach, Hannie i Jadwidze. Wymyśla, że dwór Miecznika jest domem nawiedzonym przez duchy, a kto tam pojedzie może żegnać się już z życiem. Panowie wyśmiewają ostrzeżenia stryjenki i wyruszają w podróż; za nimi podąża i Cześnikowa, która w Kalinowie oczernia bratanków mówiąc, że są tchórzliwi i zabobonni. Tymczasem Hanna i Jadwiga postanawiają zadrwić ze wszystkich gości i nastraszyć ich duchami prababek. Ale nie tylko one wpadają na taki pomysł...

Wyreżyserowali go Sławomir Żerdzicki i Kazimierz Kowalski, artysta odznaczony w czasie inauguracji roku kulturalnego 2009/2010 odznaką „Zasłużony dla Miasta Konina”. Spektakl trwa 2 godz. 30 minut. Zostanie wystawiony w oryginalnej scenografii.
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK