Listy George Sand do Fryderyka Chopina przeczyta w Koninie, w walentynkowy wieczór, Bożena Stachura. Aktorka weźmie udział w Salonie Poezji i Literatury, który odbędzie się 14 lutego w Konińskim Domu Kultury.

Do dzisiaj zachowały się nieliczne listy Fryderyka Chopina do George Sand (francuska pisarka) i jej dzieci Solange i Maurycego. George Sand zdecydowała się zniszczyć większość w 1851. W listach do polskiego kompozytora, zapisała bowiem różne odcienie uczuciowych relacji, jakie charakteryzowały ten niezwykły związek artystów, ale także jej odczucia co do miłości Chopina i jej córki.
Korespondencja pozwala prześledzić uczucia, którymi darzyli się Chopin i Sand, jego ewolucję od miłosnego uniesienia, poprzez dramatyczne świadczenia majorkańskie, wspólne chwile spędzone w ich mieszkaniu w Paryżu i Nohant, wreszcie - pełne goryczy rozstanie w roku 1847.

Burzliwy związek George Sand z polskim kompozytorem oraz wielką miłość, którą obdarzyła Chopina, i która ochłodziła jej stosunki z córką Solange, przeniósł w 2002 roku na ekran Jerzy Antczak. W filmie ,,Chopin - Pragnienie miłości"  w postać Solange wcieliła się właśnie Bożena Stachura (Goerge Sand zagrała Danuta Stenke, Fryderyka Chopina Piotr Adamczyk). Warto zaznaczyć, że rola w filmie ,,Chopin - Pragnienie miłości" to debiut filmowy Stachury.

Bożena Stachura, polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1999 roku ukończyła PWST w Krakowie. W tym samym roku dołączyła do zespołu warszawskiego Teatru Narodowego. Na ekranie zadebiutowała w jednym z odcinków sitcomu ,,Miodowe lata". Jej kolejna rola to Solange w ,,Chopin - Pragnieniu miłości” (2002) Jerzego Antczaka. W 2006 roku wcieliła się w postać sędzi Bożeny, kochanki głównego bohatera (Jan Frycz) w ,,Bezmiarze sprawiedliwości” Wiesława Saniewskiego. Od tego roku regularnie pojawiała się w serialu ,,M jak miłość”.
 
Muzycznymi Aniołami walentynkowego Salonu Poezji i Literatury będą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. J.I Paderewskiego w Koninie i Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty w Słupcy: Antonina Waliszewska, Gabrysia Lityńska, Filip Pacześny i Szymon Gośliński. Ze sceny Konińskiego Domu Kultury wybrzmią w ich wykonaniu oczywiście utwory Fryderyka Chopina.
 
Bilety na wydarzenie można już kupić w kasie KDK.


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK