f Nowe nagłośnienie w KDK dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury - Koniński Dom Kultury

W sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury zamontowane zostało nowe nagłośnienie z systemem Dolby 7.1. Na ten cel Koniński Dom Kultury otrzymał dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
 

                                                                                  

W sumie koszt tej inwestycji to ponad 75 tys. zł. Dofinansowanie od Ministra to kwota 56 tys. zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Miasta Konina. Dzięki tej inwestycji z pewnością poprawi się jakość dźwięku podczas wydarzeń kulturalnych i kinowych organizowanych w KDK, w tym działań edukacyjno-animacyjnych.

- Dla osób bardziej zainteresowanych technicznymi aspektami tej inwestycji mogę powiedzieć, że nagłośnienie, które zamontowaliśmy w sali widowiskowej KDK oparte jest na najnowszej generacji  głośnikach firmy JBL, plus końcówki mocy firmy Crown z dedykowanymi presetami. Do tej pory dysponowaliśmy dźwiękiem Dolby 5.1. teraz podnieśliśmy jakość do Dolby 7.1. – mówi Ryszard Wojdak, kierownik działu technicznego w Konińskim Domu Kultury.

Z sali widowiskowej KDK korzysta co roku około 100 tysięcy osób. Działa tutaj Kino Centrum, a nowe nagłośnienie znakomicie wpłynie na jakość odbioru oglądanych filmów. Bardzo ważną działalnością jest dla nas edukacja dzieci i młodzieży, często połączona właśnie z projekcjami kinowymi. W Akademii Filmowej ,,Otwórz oczy!” prowadzonej przez Katarzynę Kubacką-Seweryn uczestniczy co roku ponad 10 tysięcy uczniów, prowadzimy również projekty filmowe dla dzieci jak ,,Moje pierwsze wyjście do kina” czy ,,Dzieciaki w Centrum”. Włączamy się w festiwale filmowe jak Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, gdzie prezentujemy filmy zrealizowane przez osoby niepełnosprawne oraz filmy poświęcone życiu i twórczości osób niepełnosprawnych, a także Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk czy Festiwal Filmów Optymistycznych Happy End. Naszą filmową wizytówką jest Przegląd Polskich Filmów Fabularnych Debiuty – w tym roku jubileuszowy – trzydziesty. W KDK działa również Amatorski Klub Filmowy Muza, który jest najstarszą formą amatorskiego ruchu artystycznego w Koninie. Na ekranie Kina Centrum młodzi filmowcy mają okazję prezentować swoje filmy. Warto dodać, że filmografia Muzy liczy ponad 70 tytułów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, za które filmowcy z Konina otrzymali wiele nagród na regionalnych i ogólnopolskich festiwalach.

Kino Centrum należy do elitarnej sieci kin Europa Cinemas. Naszą misją jest edukacja filmowa dzieci i młodzieży oraz przybliżenie młodym widzom osiągnięć kina europejskiego. Na ekranie kina widzowie mogli też oglądać transmisje spektakli z Teatru Narodowego w Londynie oraz z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Trzeba dodać, że Koniński Dom Kultury jest organizatorem wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych: spektakli, salonów poezji, koncertów, przeglądów filmowych i oczywiście Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca – wizytówki Konina i największego tego typu festiwalu w Europie. W zajęciach artystycznych w KDK uczestniczą utalentowani młodzi tancerze, filmowcy w AKF Muza i plastycy w Atelier KreDKa. Oprócz zespołów tanecznych dzieci i młodzieży: CODA, CORTE, FUKS, Body and Soul, w KDK spotykają się artyści z Zespołu Pieśni i Tańca Konin, Konińskiego Kameralnego Zespołu Smyczkowego Ad Libitum, zespołu muzycznego Agharta oraz Zespołu Wokalnego Seniorów Fantazja.

Nowe nagłośnienie to nowa jakość odbioru wydarzeń kulturalnych w KDK. Serdecznie zapraszamy do Konińskiego Domu Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. 


 


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK