Film dokumentalny „Doktor Piotr”, w reżyserii Zdzisława Siwika, będzie miał premierę podczas 29. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY. 
 

 
Dokument „Doktor Piotr” jest portretem doktora Piotra Janaszka, lekarza ortopedy, propagatora powszechnej i nowoczesnej rehabilitacji osób niepełnosprawnych w Polsce. Twórcy nowatorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Mielnicy nad Gopłem, którego głównym celem była integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.
 
Zdzisław Siwik, twórca filmu „Doktor Piotr”, jest absolwentem Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. To fotograf, reżyser i montażysta filmów dokumentalnych i teledysków, twórca plakatów, na co dzień pracujący w Konińskim Domu Kultury. Za swoje dzieła filmowe otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Specjalną im. Aleksandra Kamińskiego na XIII Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi (2003) – za film „Spotkanie”, Nagrodę Jury na II Festiwalu Filmów Optymistycznych „Happy End” we Wrocławiu (2004) w kategorii niezależny film dokumentalny – za film „Tajne Stowarzyszenie Abstynentów”, I Nagrodę na XXIII Wielkopolskich Porównaniach Filmowych w Poznaniu (2011) za film „Moje pięć minut”. Za autorski dokument „Joto Giotto Dimitrow” zdobył Nagrodę Główną na Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA w Warszawie (2014). Współpracował również przy tworzeniu produkcji innych filmowców. Wyreżyserował teledyski m. in. dla Kamila Wasickiego oraz marokańskiego pieśniarza Cheb Kadera. Jego zdjęcie pt. „Spacerek” było w 2015 roku nominowane do finału Grand Press Photo w kategorii „Życie codzienne”, zdjęcie pojedyncze.
 
Premiera filmu „Doktor Piotr” odbędzie się w czasie 29. DEBIUTÓW, 30 listopada o godz. 16.00.

* * *
„Doktor Piotr” – scenariusz i reżyseria, zdjęcia, montaż i udźwiękowienie: Zdzisław Siwik. Zdjęcia archiwalne: Antoni Sieńkowski, Andrzej Moś, Piotr Janaszek. Fotografie: Ryszard Fórmanek, Piotr Janaszek. Animacja zdjęć archiwalnych: Marcin Gorgolewski. Lektor: Andrzej Dusza. Produkcja: Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka „Podaj Dalej”, Zdzisław Siwik. Film powstał przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Konińskiej Fundacji Kultury.

REKLAMA:
Debiuty

Relacje

Odwiedź również