Salon Poezji i Literatury w Konińskim Domu Kultury zaprasza 23 kwietnia na spotkanie z Andrzejem Grabowskim, czytającym poezję Siergieja Jesienina.

 
Salon Poezji i Literatury w KDK jest wzorowany na salonach organizowanych przez Annę Dymną. To ona otworzyła pierwszy koniński Salon Poezji 28 września 2011 roku, recytując razem z Szymonem Pawlickim (honorowym gospodarzem Salonu) poezję księdza Jana Twardowskiego. Gościliśmy ją także w Salonie w grudniu ubiegłego roku (występowała razem z Natalią Samojlik, Mateuszem Michnikowskim i Krystianem Modzelewskim). Katarzyna Kubacka – Seweryn, animatorka kadekowskiego Salonu Poezji, tym razem zaprosiła Andrzeja Grabowskiego. Ten znany i lubiany aktor, obdarzony wielkim talentem, zaprezentuje wiersze Siergieja Jesienina, poety rosyjskiego.
 
Andrzej Grabowski wykształcenie zdobył w krakowskiej PWST, którą ukończył w 1974 roku. Karierę teatralną rozpoczął na deskach Teatru im. Słowackiego w Krakowie, ale pierwszy sukces osiągnął dzięki roli w spektaklu „Przepraszam, czy tu biją” w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego. Jest zarówno dobrym aktorem teatralnym, jak i filmowym. Potrafi zagrać mafiozę, księdza czy choćby Ferdka Kiepskiego. Dzięki roli Ferdynanda w sitcomie „Świat według Kiepskich” zyskał ogromną popularność, ale nie do ominięcia są jego dokonania sceniczne choćby w spektaklach „Chory z urojenia” Moliera, „Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera czy „opis obyczajów” według Jędrzeja Kitowicza. Na koncie ma też ponad 30 ról w Teatrze Telewizji i dwa albumy; piosenka „Jestem jak motyl” znalazła się na 1. miejscu Listy Przebojów radiowej Trójki.  Zasłynął również jako konferansjer i kabareciarz o szczególnym talencie komediowym.

Ta wszechstronność zapewne spowoduje, że jego spotkanie z poezją Siergieja Jesienina, rosyjskiego poety, może być niezwykłe, także dla słuchaczy. Do Andrzeja Grabowskiego, człowieka doświadczonego, bardzo pasują słowa poety, też doświadczonego, który z jednej strony pisał:

            Usiądź przy mnie blisko, miła
            Spójrz mi w oczy aż do głębi,
            By w twych oczach się odbiła
            Zamieć, co się we mnie kłębi…

a w innym wierszu (Odchodzimy sobie pomalutku…) dodawał:

            Wiele myśli przemyślałem w ciszy,
            Wiele pieśni o sobie złożyłem.
            Na tej ziemi, co jęk zewsząd słyszy,
            Jam szczęśliwy po prostu, że żyłem.
 
Do Salonu Poezji i Literatury, na spotkanie z Andrzejem Grabowskim i poezją Siergieja Jesienina, zaprasza KDK 23 kwietnia o godz. 18.00. Cena biletu: 20 zł. Foto: Oficjalna strona Andrzeja Grabowskiego (andrzejgrabowski.com.pl)

REKLAMA:

Relacje

Odwiedź również