Hamlet, Makbet oraz Romeo i Julia – dzieła Williama Shakespeare’a w maju w Kinie Centrum. Zapraszamy razem z Na żywo w kinach.

Londyński National Theatre powraca do Kina Centrum. W majowe niedziele zaprezentujemy słynne dzieła Williama Shakespeare’a: ,,Hamlet’’, ,,Makbet’’, a także po raz pierwszy z spektakl z Comédie-Française (Komedia Francuska): ,,Romeo i Julia’’.

Na początek, 6 maja, koninianie obejrzą ,,Hamleta’’ z rewelacyjnym Benedictem Cumberbatchem. Spektakl był transmitowany do kin w całej Europie i bił wszelkie rekordy popularności. Szekspirowska tragedia stała się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Spektakl wyreżyserowała Lyndsey Turner. Gra aktorska i pełna rozmachu oprawa plastyczna inscenizacji zachwycają widzów. Spektakl przenosi historię Hamleta w czasy nam współczesne, aby podkreślić ciągłą aktualność arcydzieła Shakespeare’a. Stawia również duży nacisk na wątki polityczny i szpiegowski zawarte w sztuce.

W kolejną niedzielę, 13 maja, Londyński National Theatre i Kino Centrum zapraszają na ,,Makbeta’’. To najbardziej intensywna i przerażająca tragedia Shakespeare’a wyreżyserowana przez Rufusa Norrisa. „Makbet” jest jedną z najczęściej wystawianych, interpretowanych i filmowanych sztuk Shakespeare’a, który wysnuwa historię o tym, jak jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne.

20 maja widzowie obejrzą legendarny dramat światowego repertuaru ,,Romeo i Julia’’. Sztuka stała się wzorcem miłości absolutnej, jednak ujęcie Érica Rufa, reżysera spektaklu, dalekie jest od romantycznego odczytania, do którego ,,Romeo i Julia’’ zwykle jest sprowadzany. Reżyser stara się pokazać, że w dramacie Shakespeare’a chodzi o coś więcej, niż tylko o tragedię miłości młodych kochanków i nienawiści bogatych rodów z Werony. Usytuowanie akcji pod palącym słońcem południa Włoch (po przeciwnej stronie niż Werona), w części świata, gdzie otaczające ubóstwo uwypuklało bogactwo nielicznych, pomaga reżyserowi ukazać niezwykłe bogactwo języka Shakespeare’a w całej jego szorstkości, bujności i dosadnej komiczności. Comédie-Française po raz pierwszy będzie gościła w Kinie Centrum. Warto dodać, że pokazy spektakli w Polsce odbywają się pod honorowym patronatem długoletniego aktora Komedii Francuskiej Andrzeja Seweryna.

Majowe niedziele z Shakespearem:

Hamlet, 6 maja, godz. 15.00
Makbet, 13 maja, godz. 15.00
Romeo i Julia, 20 maja, godz. 15.00

Bilety: 20/30 złREKLAMA:
Salon Grabowski

Relacje

Odwiedź również