f Miasto 44 - pokaz w 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - Koniński Dom Kultury


Prezydent Miasta Konina i Koniński Dom Kultury zapraszają 1 sierpnia, na pokaz specjalny filmu ,,Miasto 44". Film pokazany zostanie z okazji 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Projekcja obrazu w reżyserii Jana Komasy odbędzie się w Kinie Centrum, w sobotę 1 sierpnia, o godz. 20.oo. Wstęp wolny.


Pokaz specjalny filmu ,,Miasto 44" poprzedzi uroczystość upamiętniająca Powstańców, która odbędzie się w kościele pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Koninie. Początek uroczystości o godz. 18.00. O godz. 17.00, o wybuchu Powstania przypomną także syreny. Minutą ciszy uczcimy pamięć walczących o wolność Polski.

Warto wspomnieć, że w Powstaniu Warszawskim walczyli także mieszkańcy naszego miasta i regionu. Wspomnieć należy tutaj takie postacie jak: zmarły w ubiegłym roku Jerzy Nawrotek, lekarz i społecznik; Eryk Rosin, koniński aptekarz czy Antonii Rusin, mieszkaniec pobliskiego Ksawerowa, oficer Narodowych Sił Zbrojnych.
O bohaterstwie takich właśnie ludzi mówi między innymi film ,,Miasto 44".

Prapremiera filmu miała miejsce 30 lipca br. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na ekranie wielkości wieżowca obejrzało go ponad 12 tysięcy widzów, wśród nich znaleźli się Warszawscy Powstańcy, którzy przyjechali z różnych stron kraju i świata na uroczystości związane z 70. rocznicą ostatniego narodowego zrywu. Wizję Jana Komasy ocenili entuzjastycznie. Film oddaje ich zdaniem powstańczą rzeczywistość. Nic dziwnego, reżyser przygotowywał się do niego, prowadząc wielogodzinne rozmowy ze świadkami i uczestnikami tego wydarzenia, wstąpił do jednej z grup rekonstrukcyjnych; mieszkał i pracował w Muzeum Powstania Warszawskiego, czytał, przerzucił setki dokumentów. Komasa został również autorem linii fabularnej dokumentu „Powstanie Warszawskie”.

Na sukces tego filmu pracowało 500 osób. Na jego potrzeby zostało uszytych ponad 3000 tysiące kostiumów, użyto w nim 400 par butów, 200 panterek niemieckich i 600 par butów wojskowych – nad tą częścią przeogromnej produkcji czuwała czołowa polska kostiumograf – Dorota Roqueplo.

Najlepszą recenzją tej produkcji niech będą słowa Powstańców Warszawy, którzy po uroczystym seansie w stolicy powiedzieli tak: Film mówi wiele prawdy o Powstaniu. Tak było naprawdę (Wojciech Barański, ps. Bar), ,,Miasto 44” jest przede wszystkim dla młodzieży. Może też przemówić do widzów zagranicą. Oglądając je, po raz pierwszy poczułam, że ja to przeżyłam. To jest moje Powstanie (Anna Jakubowska, ps. Paulinka).

Pokaz specjalny filmu ,,Miasto 44", z okazji 71 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbędzie się 1 sierpnia o godz. 20.00 w Kinie Centrum. Wstęp wolny.

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK