f Kino letnie pod gwiazdami z Pawlakiem i Kargulem - Koniński Dom Kultury

Wiejsko, swojsko i … pod takim hasłem odbędzie się tegoroczne ,,Kino letnie pod gwiazdami” organizowane przez Koniński Dom Kultury. Tradycyjnie na placu przy fontannie przed KDK co dwa tygodnie, w lipcu i sierpniu, będziemy spotykać się z Państwem w filmowym nastroju. W tym roku zapraszamy na polskie komedie. Ruszamy 10 lipca br. o godz. 21.30. Wstęp wolny.


Cztery piątkowe wieczory, cztery polskie komedie, które zna każdy Polak: Sami swoi, Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć oraz Wyjście awaryjne. I choć wiemy, że filmów tych nie trzeba reklamować to zachęcam do ich obejrzenia z dwóch powodów. Po pierwsze obejrzycie je państwo w doborowym towarzystwie, po drugie - po każdym z seansów wyjdziecie z oczami pełnymi łez … ze śmiechu.

Kino letnie pod gwiazdami rusza 10 lipca. O godz. 21.30 pokazany zostanie tego dnia film,,Sami swoi”. Z bohaterami rodzin Pawlaków i Kargulów spotkamy się także 24 lipca i 7 sierpnia.
Trylogia w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego to opowieść o zwaśnionych rodach Pawlaków i Kargulów. Przed wojną Kargul zaorał Pawlaków pole na trzy palce, co spowodowało, że spłonęły dwie stodoły, polała się krew i Jaśko Pawlak, uciekając przed karą za pocięcie kosą Kargula, musiał wyemigrować do Ameryki. Jednak spór dwóch rodzin dalej trwa.
Zwaśnione rodziny zna niemal każdy Polak. Niemal każdy z nas zna także choć jeden dialog lub cytat z filmu, jak na przykład:
– Kargul, podejdź no do płota!
– A na co?
– Bo i ja podchodzę.
czy
– Jadźka, pomóc Ci?
– Nie, dam se rade.
– Może jednak Ci pomogę?
– Nie trzeba.
– No to Ci pomogę..."

Do dziś używane są także w potocznej mowie cytaty z filmu ,,Wyjście awaryjne”, który pokażemy w kinie letnim 21 sierpnia. ,,Wyjście awaryjne” z niesamowitą rolą Bożeny Dykiel, jako naczelniczki gminy, to film który zobaczyć musi każdy.
Prowincjonalne miasteczko z początku lat osiemdziesiątych. Wśród jego mieszkańców jest rodzina Kolędów. Pani Kolędowa jest energicznym naczelnikiem gminy, jej mąż safanduła zajmuje się domową hodowlą kaczek i uprawą kwiatów w ,,tunelach''. Ich córka Dorota jest panną ładną i niepracującą. Intryga zaczyna się w momencie, gdy pani naczelnik dowiaduje się, że ma zostać babcią. Strach przed utratą autorytetu, skandalem i kompromitacją podsuwają jej iście piekielny pomysł - trzeba kupić narzeczonego z opłaconym rozwodem.

I cytat skoro o nich mowa: (Jadwiga – naczelnik gminy i mama Doroty co córki)
,,Do kościoła idziesz ? I pewnie jeszcze do spowiedzi ? Taki numer chciałaś matce zrobić ! Jeszcze się przede mną nie wyspowiadałaś a już chcesz zawracać głowę wyższej instancji ? Moja droga, to po prostu nie wypada. A pokutę to ja ci sama mogę zadać”.
I jeszcze jeden: ,,Podłość ludzka nie zna granic”.


Kino letnie pod gwiazdami
plac przy fontannie obok KDK

10 lipca, godz. 21.30
Sami swoi
– komedia Sylwestra Chęcińskiego opowiadająca o Ziemiach Odzyskanych. Sukces kasowy filmu spowodował powstanie trylogii.

Data premiery: 15 września 1967 (Polska)
Reżyseria: Sylwester Chęciński
Sequel: Nie ma mocnych
Autor muzyki: Wojciech Kilar
Scenariusz: Andrzej Mularczyk

24 lipca, godz. 21.30
Nie ma mocnych
– polski film fabularny, druga część filmowej trylogii Sami swoi, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

Data pierwszego pokazu: 28 maja 1974
Reżyseria: Sylwester Chęciński
Prequel: Sami swoi
Sequel: Kochaj albo rzuć
Autor muzyki: Andrzej Korzyński
Obsada: Wacław Kowalski, Władysław Hańcza

7 sierpnia, godz. 21.00
Kochaj albo rzuć
– polski film fabularny, trzecia część filmowej trylogii Sami swoi, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

Data pierwszego pokazu: 13 czerwca 1977
Reżyseria: Sylwester Chęciński
Prequel: Nie ma mocnych
Autor muzyki: Andrzej Korzyński
Scenariusz: Andrzej Mularczyk
Obsada: Wacław Kowalski, Władysław Hańcza

21 sierpnia, godz. 21.00
Wyjście awaryjne
– polski film fabularny z 1982 w reżyserii Romana Załuskiego.

Data premiery: 26 grudnia 1982 (Polska)
Reżyseria: Roman Załuski
Autor muzyki: Jerzy Matula
Operator: Stanisław Moszuk
Scenariusz: Andrzej Mularczyk

Wstęp wolny.
Należy zabrać ze sobą karimaty lub inne rzecz, na których będzie można usiąść. 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK