f Mali Poligrodzianie z koncertem - Koniński Dom Kultury

„Poligrodzianie” goszczą u nas od kilku lat. Występowali na Bulwarze Nadwarciańskim i na skwerku przed fontanną w centrum, zachwycając publiczność. Festiwal Kultur – bo o nim mowa, przybliża ludziom dziedzictwo folkloru polskiego i europejskiego. Tym razem, 17 kwietnia, koninianie będą mogli podziwiać ich „narybek”. W koncercie zaprezentują się dzieci i młodzież w wieku 6-18 lat i 6 dorosłych muzyków, studentów i uczniów szkół muzycznych. Czyli – „Mali Poligrodzianie”.

Stanowią Zespół Folklorystyczny, który został założony w 1985 roku przy Zespole Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”. Przez udział w zajęciach, koncertach zdobywają doświadczenie sceniczne, szlifują umiejętności taneczne, śpiewacze i aktorskie. Praca w tym zespole uczy młodych artystów szacunku i tolerancji – do dziedzictwa własnej i cudzej kultury. Występując dla młodej publiczności w kraju i zagranicą, prezentują i popularyzują polską kulturę ludową i narodową.
 
W Koninie zaprezentują godzinne widowisko, oparte na 9 scenkach taneczno-wokalnych ukazujących zwyczaje, zabawy, gwarę oraz charakterystyczną muzykę z regionów Polski (będzie to część tournee, w jakie wyruszy 40 wykonawców). W widowisku zachowane zostaną charakterystyczne dla regionów stroje, zachowania oraz instrumentarium. W choreografiach i przyśpiewkach twórcy wykorzystali bowiem autentyczne źródła, zbliżone do korzeni polskiego folkloru i konkretne zwyczaje ludowe (np. w regionie żywieckim – kolędowanie). Obok tańców narodowych – krakowiaka czy oberka – zobaczymy między innymi tańce regionalne:  wielkopolskie, śląskie, żywieckie, mazowieckie, łowickie i szczyrzyckie.
 
Przypomnijmy, że „Mali Poligrodzianie” odwiedzili już blisko 20 krajów, zatańczyli izaśpiewali setki koncertów, w tym wiele charytatywnych. Wysoki poziom artystyczny Zespołu był wielokrotnie nagradzany na konkursach, przeglądach i festiwalach, m.in.. INagrodą na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym 2003 w Nowym Tomyślu, Nagrodą Specjalną Wojewody Lubuskiego na XI Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej 2004 w Gorzowie Wielkopolskim, czyI Miejscem na IV Międzynarodowym Przeglądzie „Folklor Świata” 2014 w Zduńskiej Woli.
 
Koncert, który odbędzie się 17 kwietnia br. o 18.00 w Konińskim Domu Kultury zostanie zadedykowany szczególnie dzieciom i młodzieży, prócz warstwy wizualnej, widowiskowej, ma bowiem walory edukacyjne. Wstęp jest bezpłatny. Zaproszenia można odbierać w kasie KDK.


  foto: materiał zespołu
 
PROGRAM KONCERTU
 
Wielkopolska Zachodnia– folklor dziecięcy z okolic Dąbrówki oparty na zabawach, wierszykach, wyliczankach oraz tańcach tego regionu. Wiele z tych tańców ma charakter rywalizacji między parami – np. „Kucany”. Opracowanie muzyczne – Magdalena Wasińska, choreografia – Karol Rogacki.

Szamotuły– suita tańców szamotulskich, odpowiednich dla młodzieży i dorosłych. Opiera się na wiwatach, przodkach, reilendrach. Ukazuje dostojność, ale również żywiołowość folkloru tego regionu. Chłopcy popisują się umiejętnością „strzelania” batem, dziewczęta wachlują się w sposób charakterystyczny dla regionu chusteczką „wiwatką”. Opracowanie muzyczne – Magdalena Wasińska, choreografia – Marzenna Biegała-Howorska.

Dolny Śląsk– folklor dolnośląski opiera się na wesołych i skocznych polkach. Jest to scenka taneczno- wokalna ukazująca zabawy, „klaskanki”, przekomarzania się dzieci w oparciu o autentyczne tańce i przyśpiewki dolnośląskie. Choreografia nagrodzona I Miejscem na IV Międzynarodowym Przeglądzie „Folklor Świata” w 2013. Opracowanie muzyczne – Magdalena Wasińska, choreografia – Karol Rogacki.

Beskid Śląski– jest to subregion śląski. Tańce i przyśpiewki posiadające dwojaki charakter – melodie i teksty znane w całym regionie śląskim, a także żywiołowość, fantazję i zadziorność górali beskidzkich. Niepowtarzalne męskie popisy akrobatyczne zawarte w tańcach: Żabiok i Zając dodają suicie widowiskowego charakteru. Opracowanie muzyczne – Magdalena Wasińska, choreografia – Marzenna Biegała-Howorska.

Mazowsze Kobielskie– zabawy, wyliczanki, wierszyki, proste tańce o bardzo wesołym charakterze to podstawowe cechy scenki przedstawiającej folklor tego regionu. Choreografia wielokrotnie nagradzana na wielu konkursach w tym w Gorzowie Wielkopolskim w 2004 roku Nagrodą Specjalną Wojewody Lubuskiego na XI Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej.Opracowanie muzyczne – Magdalena Wasińska, choreografia – Małgorzata Kowalska.

Łowicz– suita autentycznych tańców i przyśpiewek z regionu. Tematyka suity oparta jest na uszczypliwych tekstach i wymianach zdań między chłopcami a dziewczętami. Przyśpiewki poprzez swój charakter wydają się być zalotami. Choreografia tańczona przez młodzież, konsultowana ze Stanisławem Wróblem – kierownikiem Zespołu Regionalnego „Boczki Chełmońskie” z Kocierzewa Opracowanie muzyczne – Magdalena Wasińska, choreografia – Karol Rogacki.

Kraków– krakowiak narodowy wzbogacony autentycznymi kołysankami i przyśpiewkami krakowskimi. Kroki choreografii zostały dostosowane do możliwości tanecznych dzieci. Choreografia nagrodzona wyróżnieniem na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Nowym Tomyślu w 2009. Opracowanie muzyczne – Magdalena Wasińska, choreografia – Karol Rogacki.

Szczyrzycki– folklor Lachów Szczyrzyckich przedstawiony jako scenka taneczno-wokalna pełna żywiołowych polek zdobionych licznymi akcentami, przeskokami. W sposób wierny oddaje charakterystyczne dla regionu maniery taneczne. Opracowanie muzyczne – Magdalena Wasińska, choreografia – Karol Rogacki.

Beskid Żywiecki– choreografia, która powstała podczas pobytu Zespołu w Żabnicy. Poddana licznym konsultacjom z regionalistami m.in. Grażyną Feil – kierownikiem Zespołu Regionalnego „Mały Haśnik”. Ukazuje folklor żywiecki w sposób nietypowy, kroki tańców charakterystycznych dla regiony wplecione są w typowe zabawy dzieci, np. Hajduk tańczony jest przy okazji skoków przez linę. Opracowanie muzyczne – Magdalena Wasińska, choreografia – Karol Rogacki.
 
 
 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK