f Marcowa MET: „Pani Jeziora” - Koniński Dom Kultury
„Pani Jeziora” Rossiniego wprowadziła operę jako gatunek w epokę romantyzmu. „La donna del lago” została zainspirowana XIX-wiecznym poematem Sir Waltera Scotta zatytułowanym – „Dziewica Jeziora”. Jej premiera odbyła się w 24 października 1819 roku w Teatro San Carlo w Neapolu. Autorem libretta był Andrea Leone Tottola. „Panią Jeziora” Gioacchino Rossiniego będzie można oglądać w Konińskim Domu Kultury 15 marca br. Projekcja z cyklu The METropolitan OPERA Live in HD rozpocznie się o godz. 18.00.


W widowisku przygotowanym przez nowojorską MET usłyszymy dwoje mistrzów bel canto. W roli Heleny (Eleny) wystąpi Joyce DiDonato, Huberta/Króla Jakuba zagra Juan Diego Flórez, obok nich wystąpią: Daniela Barcellona (w męskiej roli Malcolma, ukochanego Heleny), John Osborn (Rodrigo) i Oren Gradus (Douglas). 

Akcja „Pani Jeziora” rozgrywa się w XVI-wiecznej Szkocji. Górale pod wodzą Douglasa walczą z królem Jakubem Stuartem (opowieść Scotta została oparta na historycznych faktach). Córka przywódcy powstania, Helena kocha młodego górala, Malcolma. W Helenie kocha się skrycie sam król. Pewnego razu odłączając się od grupy myśliwych, zajeżdża do domu dziewczyny, ta zaś, nieświadoma niczego, udziela mu gościny. Tymczasem myśliwi szukają zaginionego towarzysza, który przedstawił się jej jako Hubert…

Spotkanie z operą „Pani Jeziora” będzie niezwykłe z kilku powodów. Stawia ona nadludzkie wymagania śpiewakom, twórcy operowych realizacji sięgają po nią naprawdę rzadko. Z drugiej strony – miłośnicy opery otrzymają ją w najlepszym światowym wykonaniu – MET, jak pieszczotliwie nazwywają tę instytucję sami nowojorczycy, współpracuje z czołówką artystów – śpiewaków, muzyków, dyrygentów, choreografów, kostiumografów, scenografów, etc. „Pani Jeziora” w takim wydaniu będzie więc niecodziennym podarunkiem tej sceny dla wielbicieli opery na całym świecie, wśród nich – koninian. Romantyczna sceneria i intryga, akcja tocząca się w otoczeniu górskiej przyrody w Szkocji, kobieta pożądana przez dwóch mężczyzn, wokalne fajerwerki w nowoczesnej oprawie (scenografia i kostiumy: Kevin Knight, światło: Duane Schuler). Muzykami będzie dyrygował Michael Mariotti, widowisko zrealizowane we współpracy z Santa Fe Opera, wyreżyserował Paul Curran.

Jak zawsze, w przerwach między aktami, konińscy widzowie będą mogli skorzystać z serwisu kawowego i posłuchać wywiadów prowadzonych za kulisami jednej z największych i najsłynniejszych oper świata. Widowisko zostanie opatrzone napisami angielskimi i polskimi. Te ostatnie wyświetli dla Państwa na żywo Elżbieta Kulawik.

Bilety dostępne w kasie KDK w cenie 30/40 zł, czas trwania sztuki: 3 godz.  30 minut (jedna przerwa).




Z cyklu The METropolitan Live in HD: „Pani Jeziora” 
Koniński Dom Kultury & Kino Studyjne CENTRUM

15 marca 2015, 18.00
Bilety 30/40 zł

 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK