.
PRZEGLĄD POLSKICH
FILMÓW FABULARNYCH
DEBIUTY w Koninie

piksel
strona główna         organizator       program         laureaci         galeria
piksel

Rok temu, przy okazji 25. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY, przypomnieliśmy, że dwadzieścia lat temu mieliśmy problem z pokazywaniem filmowych DEBIUTÓW fabularnych, bowiem… DEBIUTÓW brakowało. „W filmie fabularnych debiutowało wtedy dwóch, trzech twórców rocznie” – napisaliśmy. A dzisiaj?

Na tegorocznych 26. DEBIUTACH zaprezentujemy aż jedenaście pełnometrażowych, fabularnych DEBIUTÓW reżyserskich. Są to produkcje bardzo różne, ale właśnie dopiero po zrealizowaniu takiego filmu twórca jest niejako pasowany na pełnoprawnego reżysera. Kilka filmów jest już widzom doskonale znanych, są już po swoich kinowych premierach, odnosiły znaczące sukcesy w Gdyni czy na zagranicznych festiwalach, ale oczywiście muszą się znaleźć w programie konińskiej imprezy, bo to są DEBIUTY. Obok filmów głośnych i nagradzanych, na przykład Złotymi Lwami, Orłami czy Brązowymi Żabami, widzowie będą mogli obejrzeć też obrazy, które nie dotarły do naszych kin i gdyby nie przegląd DEBIUTY, pozostałyby zupełnie nieznane dla konińskich kinomanów. Twórcy tych kameralnych, skromnych filmów dopiero poszukują swojej drogi, swojego języka i swoich widzów, choć ich dzieła są w tzw. normalnej dystrybucji.

Od chwili, gdy powstał Polski Instytut Sztuki Filmowej, który wspiera polską produkcję filmową, daje się wyraźnie zauważyć, że co roku szeroką ławą do naszej kinematografii wkracza nowe pokolenie filmowców. Absolwenci szkół filmowych nie muszą już latami czekać na swój fabularny DEBIUT. Jeśli tylko mają dobry, atrakcyjny scenariusz i wsparcie ambitnego producenta, mogą się ubiegać o wsparcie PISF-u. Ci młodzi reżyserzy są doskonale wykształceni, nie mają kompleksów wobec mistrzów, w ich filmach widać wiele pasji, oryginalności. U tegorocznych DEBIUTANTÓW trudno dopatrzyć się debiutanckiej tremy: to produkcje przemyślane i zrealizowane w każdym szczególe zgodnie z najlepszymi filmowymi wzorcami.

Konińskie DEBIUTY wkraczają w nowe ćwierćwiecze. Cieszymy się, że udało się je utrzymać; daje to szanse widzom i nam, organizatorom, na krytyczny osąd zmieniających się w polskim kinie trendów, stylistyk i spojrzeń na otaczającą nas rzeczywistość, na przyjrzenie się temu co wnoszą do filmu ci najmłodsi twórcy.

Co roku pojawia się dużo nowych twórców, nowych nazwisk. Część tych reżyserów zaczyna w bardzo obiecujący sposób. Ostatni Festiwal Filmowy w Gdyni znów pokazał, że do krwiobiegu polskiego filmu fabularnego wpływa szeroko nowa fala reżyserów, którzy – jak wiele wskazuje – będą kształtowali oblicze polskiej kinematografii. Czy 26. DEBIUTY pokażą, że to pokoleniowa fala, która zapisze kolejne karty w historii polskiego kina? Taką mamy nadzieję…

Organizatorzy
26. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych
DEBIUTY


        Wszelkie prawa zastrzeżone