Koniński Dom Kultury zakończył symbolicznie rok jubileuszowy w piątek, 23 października 2020. Była to okazja do wspomnień i podziękowań oraz spędzenia czasu przy dobrej muzyce – koncercie jazzowym Chojnacki/Miguła Contemplations.
 

50 lat temu dom kultury przeniósł się z budynku, w którym dziś działa Państwowa Szkoła Muzyczna do nowej siedziby, nowo wybudowanego obiektu w centrum Konina. Te pół wieku to niezliczone wydarzenia kulturalne, działania artystyczne w dziedzinie teatru, muzyki, tańca, śpiewu, plastyki, fotografii i filmu. To niezwykłe spotkania, opowieści i ludzie, którzy stworzyli historię nie tylko konińskiej kultury, ale naszego miasta.

Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, jubileuszowe spotkanie odbyło się w kameralnym gronie, jednak było bardzo elegancko i nastrojowo. Goście wchodzili do KDK po czerwonym dywanie, mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle jubileuszowej ścianki. Również w sali widowiskowej i na scenie panował wyjątkowy nastrój.

Warto przypomnieć, że z okazji jubileuszu 50-lecia Koniński Dom Kultury został uhonorowany pamiątkową statuetką, którą podczas Inauguracji Roku Kulturalnego we wrześniu Elżbieta Miętkiewska, dyrektor KDK, odebrała z rąk Prezydenta Miasta Konina, Piotra Korytkowskiego. Statuetka znalazła swoje honorowe miejsce na scenie podczas jubileuszowego koncertu w KDK. Również Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie przyznał na wniosek Krystyny Chowańskiej, prezes konińskiego oddziału TPD, Specjalną Odznakę ,,Przyjaciel Dziecka”. Natomiast od Konińskiego Towarzystwa Muzycznego KDK otrzymało Honorową Złotą Odznakę.

Dyrektor KDK, Elżbieta Miętkiewska podziękowała za wszystkie lata współpracy, przychylność dla kultury i wsparcie władzom samorządowym Miasta Konina, spółkom miejskim, wszystkim współpracującym z KDK instytucjom i organizacjom, sponsorom, artystom i animatorom związanym z domem kultury, przyjaciołom i pracownikom, którzy z zaangażowaniem działają na rzecz promowania i rozwijania kultury w mieście.

Świętowanie jubileuszu zakończył niezwykły koncert Chojnacki/Miguła Contemplations. Jan Chojnacki (trąbka), Filip Miguła (fortepian), Bartek Chojnacki (kontrabas), Dawid Opaliński (perkusja), poruszyli nasze serca i zjednoczyli nas w muzyce. Dodajmy, że bracia Jan i Bartek Chojnaccy to muzycy rodem z Konina.

Goście mogli też oglądać wystawę jubileuszową w holu KDK, a w Strefie K prace młodych artystów uczęszczających na zajęcia plastyczne w KDK oraz rzeźby Katarzyny Mijakowskiej, instruktorki Atelier KreDKa.

To był z pewnością wyjątkowy wieczór, choć, niestety, w trudnych czasach pandemii. Dziękujemy wszystkim za obecność, dzielenie się wspomnieniami i wyrażenie dużej przychylności dla działań Konińskiego Domu Kultury. Wierzymy, że wkrótce świat wróci na normalne tory i znów spotkamy się w pełnej sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury!

Przypomnijmy, że Koniński Dom Kultury rozpoczął świętowanie roku jubileuszowego 14 lutego 2020 koncertem „Malinowa” Stanisławy Celińskiej, z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko. W holu KDK otworzyliśmy również wyjątkową wystawę fotografii łączącą historię z teraźniejszością. Na fotografiach sprzed lat można zobaczyć dawne zespoły muzyczne i młodych artystów uczestniczących w zajęciach plastycznych, wokalnych, tanecznych, działających w domu kultury bez mała pół wieku temu. Natomiast na nowych zdjęciach, wykonanych w 2020 roku, pokazujemy dzisiejsze grupy artystyczne, w pozach stylizowanych na te ze starych fotografii. 

Kolejne zaplanowane na rok jubileuszowy wydarzenia, niestety, musieliśmy odwołać ze względu na pandemię koronawirusa. We wrześniu wróciliśmy do naszych planów. 15 września Amatorski Klub Filmowy ,,Muza" działający w KDK zaprosił na pokazy filmów pod hasłem ,,Zdarzyło się wczoraj", a 20 września w sali widowiskowej KDK odbył się koncert zespołu Micromusic. Rok jubileuszowy zakończyliśmy koncertem Chojnacki/Miguła Contemplations. Fot. Zdzisław Siwik


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również