Wiersze Wisławy Szymborskiej wybrzmiały w jubileuszowej 30-tej odsłonie konińskiego Salonie Poezji i Literatury Anny Dymnej. Twórczość polskiej noblistki przypomniała Ewa Wiśniewska, aktorka teatralna i telewizyjna.

,,Wyspa, na której wszystko się wyjaśnia.
Tu można stanąć na gruncie dowodów.

Nie ma dróg innych oprócz drogi dojścia.
Krzaki aż uginają się od odpowiedzi.

Rośnie tu drzewo Słusznego Domysłu
o rozwikłanych odwiecznie gałęziach.

Olśniewająco proste drzewo Zrozumienia
przy źródle, co się zwie Ach Więc To Tak (…)

fragment wiersza ,,Utopia”


Świat wiedzy, idealną wyspę, gdzie wszystko staje się jasne, a człowieka nie nurtują trudne pytania opisała Wisława Szymborska w wierszu ,,Utopia”. Świat idealny w którym rosną drzewa Domysłu i Zrozumienia, ale także świat poezji, miłości, tolerancji i współistnienia stworzony przez pisarkę, przepięknie wyrecytowała Ewa Wiśniewska.
 
Wisława Szymborska, polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności, dama Orderu Orła Białego, w twórczości swej podkreślała tolerancję, miłość do innych i samego siebie.
Jej poezja jest inspiracją dla młodych artystów. Do jej twórczości sięgają znani i znakomici aktorzy, w tym gość ostatniego Salonu Ewa Wiśniewska.
- Bardzo lubię poezję Wisławy Szymborskiej. Jej słowa są mocne i delikatne zarazem. Pełnie głębi i mądrości. Czytane wracają z siłą i nowymi przekazami, bo Szymborska nie zdarza się dwa razy – podkreśla Ewa Wiśniewska.

Aktorka, wybitna osobowość polskiej sceny, teatru, małego i dużego ekranu po raz pierwszy gościła w konińskiej odsłonie Salonu Poezji i Literatury. W naszym mieście to jednak jej druga wizyta. Konin odwiedziła przed laty wspólnie z satyryczną audycją radiową ,,60 minut na godzinę”. Artyści wystąpili na Konińskich Derbach Kabaretowych.

Ewie Wiśniewskiej towarzyszyły Muzyczne Anioły Salonu Magdalena Antczak i Michał Antczak Jankowski.
Spotkanie z poezją odbyło się w poniedziałek 20 stycznia w Konińskim Domu Kultury.


 
foto: Zdzisław Siwik

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również