W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się 16 października br. prapremiera filmu dokumentalnego o Szymonie Pawlickim, aktorze, uczestniku strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej i działaczu NSZZ „Solidarność”. Reżyserem i scenarzystą filmu „Wspomnienie to cicha nuta” jest Andrzej Moś.

„Wspomnienie to cicha nuta, co łączy z nadzieją, wspomnienie to nić wysnuta, gdzie tylko groby bieleją…” – te słowa wypowiada Szymon Pawlicki, przeglądając przed kamerą fotosy teatralne, dokumentujące jego długą pracę aktorską na scenach teatrów w Kaliszu, Gnieźnie, Poznaniu, szczecinie i Gdyni.  Grał także w spektaklach teatru TV i filmach fabularnych. Ale życiorys Szymona Pawlickiego, bohatera filmowego dokumentu, to również jego aktywna działalność w NSZZ „Solidarność”, od strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej, gdzie jako jedyny aktor został wybrany do 17-osobowego Prezydium MKZ Wolnych Związków Zawodowych, poprzez udział w I Krajowym Zjeździe NSZZ „Solidarność” w Hali „Oliwia”, stan wojenny, kiedy został ciężko pobity po zatrzymaniu za udział w strajku grudniowym, gdzie ze słynnej Bramy nr 2 gdańskiej stoczni mówił do milicjantów i wojska: „… zwyciężę na tej ziemi, z tej ziemi państwo wskrzeszę, synami my Twojemi, błogosław czyn i rzeszę!”.
 
Barwną postać Szymona Pawlickiego opisują w filmie jego najbliżsi, przyjaciele i znajomi ze świata teatralnego, osoby z którymi współpracował w „Solidarności’. Sam Pawlicki cytuje znamienne pytanie, które Alina Afanasjew zawarła w książce „Uwięziona kolęda”, poświęconej ludziom ze środowisk artystycznych zaangażowanych w działalność podziemną lat 80-tych: „Czy Szymon jest rewolucjonistą, czy aktorem, czy zagrał rewolucjonistę, czy rewolucjonista był aktorem?”
 
Odpowiedź na to pytanie nie będzie prosta i oczywista, nawet po obejrzeniu filmu „Wspomnienie to cicha nuta”, bo – jak mówi reżyser dokumentu: – Trzeba mieć świadomość, że wiele ważnych informacji i wydarzeń z biografii Bohatera nie mogły się zmieścić w filmie. Już w czasie dyskusji po pokazie filmu pojawiło się kilka wątków i faktów świadczących o pozycji Szymona Pawlickiego w środowisku. Warto do nich wrócić, zwłaszcza, że rzucają one nowe światło na działalność różnych środowisk artystycznych, a nie tylko środowiska aktorskiego, z natury rzeczy najbliższego Bohaterowi. Może dopiero po konińskiej premierze, po kolejnych rozmowach i dyskusjach, uda się dopisać post scriptum do tego filmowego dokumentu.
 
W gdańskim pokazie przedpremierowym uczestniczyło około 150 osób, wśród których byli dawni współpracownicy Szymona Pawlickiego, jego najbliższa rodzina oraz przedstawiciele producentów: Anna Maria Mydlarska (ECS), Joanna Pacana (VSG), Sławomir Lorek (Miasto Konin), Witold Nowak (Starostwo Powiatowe w Koninie) oraz Urszula Bachera (Miasto i Gmina Ślesin). Konińska premiera filmu „Wspomnienie to cicha nuta” odbędzie się 28 listopada br., w czasie 28. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY. Zwiastun filmu można obejrzeć na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=_J9cw5j-IPk
 
Dodajmy, że film wyprodukowało Video Studio Gdańsk przy współpracy Europejskiego Centrum Solidarności i Miasta Konina. Produkcje dofinansowali: Solar Co. SA, Powiat Koniński, Miasto i Gmina Ślesin, ZASP i Konińska Fundacja Kultury. Zdjęcia zrealizowali: Andrzej Moś, Wojciech Ostrowski i Maciej Jagielski, muzykę skomponował koninianin Krystian Weber, montaż jest dziełem Włodzimierza Płocharskiego. 

Foto: Video Studio Gdańsk

         


       
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również