Niespodzianką muzyczną dla uczestników wydarzenia rozpoczął się 5. Koniński Piknik Patriotyczny. Pieśń wojskową z 1914 napisaną przez Feliksa Gwiżdża ,,Przybyli ułani pod okienko” wykonała Orkiestra Dęta Quantum z Rychwała.

 
Jednak nie tyko ułani przybyli na konińskie błonia, by wziąć udział w Pikniku. Swoje umiejętności, sprzęt bojowy oraz stroje zaprezentowali: Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej, 15 Pułk Ułanów, kaskaderzy Apolinarski Gropu, 10 Pułk Dragonów I Dywizji Pancernej, Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej, Jednostka Strzelecka 4057 a także Grupy Rekonstrukcji Historycznej z II Liceum w Koninie, GRH Karbala i LOK. Do Konina przyjechali także żołnierze z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz stacjonująca tam amerykańska brygada 173rd Airborne Brigade Combat Team. Pokaz uświetniły klasy mundurowe z Zespołów Szkół CKU oraz Mikołaj Kopernika w Koninie. 
 
Największą niespodzianką pikniku był czołg T-34-85M, jedna z najsłynniejszych konstrukcji II wojny światowej. Model, który obejrzeli koninianie to słynny RUDY 102 z filmu ,,Czterej pancerni i pies”.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko Muzeum Broni Pancernej z Poznania, na którym można było podziwiać replikę samochodu pancernego Austin-Putiłow, którego bolszewicy używali podczas wojny przeciwko Polsce.
To najnowsze nabytki Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Zbudował go Waldemar Banaszyński z Wolsztyna, w ostatnim zaś czasie należał do zbiorów piotrkowskiego kolekcjonera Artura Sobieraja. Oryginalną maszynę w czasie I wojny światowej skonstruowali inżynierowie z Rosji. Wzorowali się na Brytyjczykach – stąd dwuczłonowa nazwa. Putiłow mógł poruszać się z prędkością 50 km/h i był uzbrojony w dwa karabiny Maksim. Jego załogę tworzyło pięciu żołnierzy. W carskiej armii takich pojazdów było blisko 200. Potem zostały przejęte przez bolszewików, którzy część z nich rzucili do walk z wojskiem polskim. I właśnie taki Putiłow został zdobyty przez żołnierzy 55 Pułku Piechoty. A ponieważ jednostka pochodziła z Wielkopolski, samochód otrzymał nazwę „Poznańczyk”.
 
Serca publiczności podbili także kaskaderzy z grupy Apolinarskiego. Na szczególne oklaski zasłużył Paweł Apolinarski, założyciel grupy, który specjalnie dla koninian zaprezentował pokaz jazdy konnej płonącego jeźdźca.  – Pokazy takie wykonujemy tylko na specjalne zamówienie np. filmowców. W Koninie czujemy się jednak tak doskonale, że mieszkańcom waszego miasta pokaz ten po prostu się należał – mówił Paweł Apolinarski.
 
5. Koniński Piknik Patriotyczny otworzył tradycyjnie Józef Nowicki, prezydent Konina. Otwarciu towarzyszył wystrzał z haubicy. Przypomnijmy, że celem nadrzędnym pikniku jest kształtowanie i utrwalanie postaw patriotycznych, przede wszystkim wśród młodych mieszkańców Konina. Tegorocznemu wydarzeniu towarzyszyło hasło ,,Drogi do Wolności’’. Piknik jest bowiem fragmentem całorocznego projektu ,,Konin dla Niepodległej’’, któremu patronuje prezydent Konina.
 
Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych, dla których przygotowano strzelnicę historyczną oraz park rozrywki.
 
W imieniu organizatorów Pikniku: Miasta Konin i Konińskiego Domu Kultury dziękujemy wszystkim instytucjom, firmom, służbą porządkowym i osobom prywatnym, które pomogły nam w realizacji tego przedsięwzięcia.

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również