Na XXX Wielkopolskich Porównaniach Filmowych, które odbyły się 7 kwietnia w Poznaniu, film dokumentalny „Republika Gosławicka” zrealizowany w AKF „Muza” przez Jana Bobrowskiego i Sebastiana Wałęsę zdobył Nagrodę Główną. Film opowiada bogatą historię Cukrowni „Gosławice” od momentu powstania w 1912 roku, aż do jej zamknięcia w 2008 roku.

        Realizacja filmu rozpoczęła się wiosną jeszcze wiosną 2016 roku z inicjatywy Marka Cieślaka, radnego Rady Miasta Konina, latem nakręcono pierwsze zdjęcia, które potem kontynuowano, aż do lutego 2017 roku. Cierpliwie wysłuchano relacji sześciu osób, byłych szefów i pracowników zakładu, którzy opowiedzieli o swojej pracy w cukrowni, o jej specyfice i uwarunkowaniach w latach 70-tych i 80-tych, aż do przekształceń systemowych  po 1989 roku. Warstwę historyczną uzupełnił komentarz napisany przez Andrzeja Duszę.
        Jednocześnie poszukiwano materiałów archiwalnych, fotografii, dokumentów, map. Nieoceniony wkład w zgromadzenie ikonografii wnieśli byli pracownicy Cukrowni „Gosławice”, Lech Grabowski i Józef Olczak, którzy z pieczołowitością zachowali stare kroniki, zdjęcia. Dzięki kronikarskiej pasji Lecha Grabowskiego można było też wykorzystać cenne taśmy VHS, na których zarejestrowano ostatnią kampanię cukrowniczą w Gosławicach i wyburzenie komina fabryki.
       W okresie przygotowawczym i zdjęciowym realizacja filmu była pracą zbiorową AKF „Muza”, natomiast trud montażu wzięli na swoje barki dwaj realizatorzy; Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa. Ich praca nie skończyła się wcale 18 października 2017 roku, w dniu premiery pełnej, prawie 50-min. wersji filmu. Aby poprawić strukturę tego działa, usunąć pewne błędy techniczne, a przede wszystkim „przyciąć” metraż do wymogów wielu konkursów filmowych, stworzone dwie skrócone wersje filmu, 35 minutową i 28 minutową.
      Od pięciu lat Wielkopolskie Porównania Filmowe są nie tylko konkursem filmów amatorskich, ale są też warsztatami, na których jurorzy wnikliwie analizują poszczególne filmy, oceniają je pod wieloma aspektami; scenariusza, zdjęć, montażu, montażu, gry aktorskiej, muzyki. W dyskusjach o obejrzanych filmach biorą też udział autorzy i widzowie. W tym roku, do omówień warsztatowych zakwalifikowano 13 filmów amatorskich, fabularnych, dokumentalnych i animowanych, a oceniała je komisja w składzie: Mariusz Palej – reżyser i operator i Magdalena Nieć – aktorka i scenarzystka. W swojej pracy wykazali się nie tylko zawodowymi kompetencjami i wnikliwością,  ale też wielką empatią, chwaląc autorów za wrażliwość i zachęcając ich do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności. Omawiając „Republikę Gosławicką” jurorzy docenili przede wszystkim wagę i rangę dokumentalnego tematu, jego historyczny wymiar oraz klasyczną, staranną realizację, sympatię i szacunek do przedstawionych bohaterów, bogatą ikonografię. Pochwały zebrał też Szymon Piotrowski, kompozytor, którego muzyka udanie dopełniała emocjonalną wymowę filmu.
          Wielkopolskie Porównania Filmowe organizowane są przez wciąż pełen pasji duet z dwóch poznańskich instytucji kultury, Janusza Piwowarskiego z Centrum Kultury „Zamek” i Władysława Nielipińskiego z  Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również