Przypomnieniem postaci Malcolma Younga, znakomitego gitarzysty, członka i założyciela zespołu AC/DC, rozpoczął się tegoroczny 22. Rock z Mikołajem. – Mam nadzieję, że młodzi rockmeni będą kontynuowali rockowe dzieło mistrzów, jak Malcolma Youga – mówił Robert Glapa, organizator Rocka z Mikołajem.

Do czego mogą (powinni) dążyć następcy Malcolma Younga pokazało wyemitowane nagranie „Night Prowler” z albumu „Highway to Hell”, nagranego przez AC/DC w 1979 r. Już pierwszy z zespołów rywalizujących w Konińskiej Lidze Muzycznej pokazał, że… podąża swoją drogą. „Przed Wschodem Słońca”, grupa z Poznania, pokazał mnóstwo pozytywnej energii rozbudowanej sekcji, artystycznie krążącej wokół rocka, ska, reggae i funky. Ale po kolei…
 
Rock z Mikołajem to impreza składająca się z trzech odsłon, prezentujących mistrzów i adeptów rockowej sceny oraz piękne i ciemne strony rockowych muzyków. To dlatego od kilku lat rockowe granie poprzedza akcja profilaktyki uzależnień wszelakich, skierowana do młodzieży szkolnej. W tegorocznych dopołudniowych warsztatach udział wzięli uczniowie gimnazjów i szkół średnich a także po raz pierwszy szkół podstawowych, przede wszystkim klas szóstych. Warsztaty poprowadził Andrzej Piasecki, muzyk doświadczony przez życie, doskonale wiedzący, o czym do młodych ludzi mówi. I ze swoim przekazem, wzmacnianym muzyką w wykonaniu przyjaciół z zespołu Na Ostatnią Chwilę, trafia mówiąc bez ogródek do czego mogą doprowadzić używki. 
 
W godzinach popołudniowych ruszyła kolejna Konińska Liga Muzyczna, w czasie której zaprezentować się mogą zespoły wkraczający na rockową scenę. W tym roku do udziału w Lidze zgłosiło się 14. zespołów, organizatorzy zakwalifikowali 6., ale wystąpiło tylko pięć grup, bowiem ze startu w ostatniej chwili zrezygnował zespół Hot Streak z Woli Zachariaszowej. Ligową rywalizację rozpoczęła grupa Przed Wschodem Słońca z Poznania. To była muzyka oscylująca wokół rocka, ska, reggae, punka i funky. Zdecydowanie klasyczna rockowe brzmienie pokazał zespół Zbrodnia Ikara z Kalisza. Szkoda, że grali krótko, ale zdarzenia losowe czasem płatają figla. Last Tango z Poznania to muzyka określana jako trash metal. Ciężkie riffy, dużo hałasu. Przy nich Solution z Łodzi to bardzo melodyjna muzyka, wpadająca w ucho, z tekstami o głębszym przesłaniu: udowadniający, że „ja nie jestem takie zero” i usilnie szukający „dobrych stron mego miasta”. Na koniec – Delirium, grupa z Konina. Sami siebie określają jako zespół grający death metal z elementami muzyki progresywnej. Słychać, że biorą z rocka co najlepsze, choć można mieć wątpliwości, czy te muzyczne puzzle zawsze łączą udanie. Tak czy inaczej, jak mawia red. Wojciech Mann, „łoją nieźle”.
 
Muzycznych rockowych ligowców oceniało jury: Bogusz Rutkiewicz (basista zespołu Turbo, przewodniczący jury), Arkadiusz Sobolewski (gitarzysta, szkoła Music Store), Krzysztof Augustynowicz (www.rockowa.pl) i Jakub Kwiatkowski (gitarzysta). Po długich obradach, wygłoszeniu pochwał i wątpliwości, jurorzy przyznali (niejednogłośnie) nagrodę główną łódzkiemu zespołowi Solution. – To zespół kompletny – brzmiał werdykt. Jurorzy wyróżnili także nagrodami specjalnymi: Cezarego Molkę –  gitarzystę zespołu Zbrodnia Ikara, Grzegorza Jaworskiego – gitarzystę basowego zespołu Delirium oraz Szymona Jaworskiego – perkusistę Delirium. Nagrody specjalne ufundował muzykom sklep muzyczny Bońka Sound z Konina. I jeszcze słowo przewodniczącego jury: - Stawiajcie sobie wielkie cele. Sytuacja zespołów rockowych w naszym kraju jest jaka jest, ale ona minie a wy macie możliwości, by w każdej chwili błysnąć w świecie. Powodzenia.
 
Jutro, w sobotę 9 grudnia, trzecia odsłona 22. Rocka z Mikołajem – koncert Acid Drinkers. Przed nimi pokażą się laureaci Konińskiej Ligi Muzycznej: Cygański Wiatr z Turku, laureat Ligi z 2016 r. i zespół Solution z Łodzi. Początek o godz. 18.00. Cena biletu 50 zł.


 
 

REKLAMA:
Mala czarownica
Zegar

Zapowiedzi

Odwiedź również