Kapela podwórkowa „Z Kopyta”, działająca w Konińskim Domu Kultury, zdobyła Grand Prix na I Ogólnopolskim Festiwalu Kapel podwórkowych w Brzegu. Kapela wróciła także z trofeami festiwalu w Świecie i Pobiedziskach. 

Festiwal w Brzegu odbył się 23 września 2017 r. Uczestniczyło w nim 12. najlepszych kapel podwórkowych z różnych stron Polski, wśród nich „Śląskie Bajery” z Ornontowic, „Kapela Spod Dębu” z Piotrkowa Trybunalskiego, „Kapela Z Szaconkiem” z Włocławka i Rzeszowska Kapela Podwórkowa „Cianto”. W jury oceniającym kapele obok muzyków zasiadali etnografowie. Z tego festiwalu kapela „Z Kopyta” przywiozła Grand Prix.
 
– Ta nagroda bardzo nas cieszy, bo potwierdza nasz kierunek działania: gramy przede wszystkim własne teksty do własnej muzyki. Śpiewamy o Koninie, o jego uliczkach i podwórkach. Za każdą piosenką kryje się autentyczna historia. Że było kino „Górnik”, że była jatka końska – mówi Jerzy Maciejewski, kierownik kapeli. – Są kapele, które poszły w kierunku bluesa, jazzu nawet, grania dixielandowego, my zaś gramy od serca, a nie udziwnione aranżacje znanych podwórkowych standardów. Na dodatek stosujemy takie instrumentarium, by w każdej chwili można było zejść ze sceny i zagrać na ulicy. Dla nas najważniejsza jest radość z grania, spontaniczność, żart podwórkowy, naturalny a nie wydumany. My się tą muzyką bawimy, żartujemy. Gramy, żeby ludzie się cieszyli.  
 
We wrześniu bieżącego roku kapela „Z Kopyta” wystąpiła na jeszcze dwóch festiwalach: na XI Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego w Pobiedziskach, gdzie zdobyła 3. miejsce i na III Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Podwórkowych w Świecie – 2. miejsce. Gratulujemy!
W kapeli grali: Jerzy Maciejewski – gitara, śpiew, Larysa Gruszka – skrzypce, saksofon, Zenon Skowroński – akordeon, Marek Jesiołowski – banjo, śpiew, Bogumił Piskorz – gitara basowa, Mariusz Stawicki – instrumenty perkusyjne, Grzegorz Wypychowski – akordeon i Michał Rybacki – skrzypce.
 
Przypomnijmy, że dla kapeli „Z Kopyta” to nie były pierwsze w ich historii nagrody. Zespół działający od 2007 roku między innymi zajął 3. miejsce podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel Podwórkowych w Grajewie oraz Nagrodę Prezesa Radia Białystok, wygrał 3. miejsce oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim, drugie miejsce podczas Wielkopolskiego Przeglądu Kapel „Kapeliada 2012”. Poza tym zdobył Nagrodę Starosty Łobeskiego na XII Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych w Łobzie.  Z pierwszym miejscem, nagrodą publiczności oraz wyróżnieniem dla najlepszego instrumentalisty wróciła kapela z Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Podwórkowych w Koronowie. Kapela zdobyła 3. miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kapel Podwórkowych w Częstochowie oraz 1. miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Folkloru Miejskiego w Świeciu nad Wisłą a także 1. miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych w Pobiedziskach. Na wielu imprezach, między innymi w Łaziskach Górnych, Plewiskach czy Koronowie, zdobywała kapela najcenniejsze z wyróżnień: nagrodę publiczności. By wyliczenia były pełne dodajmy, że kapela nagrała trzy płyty koncertowe oraz była częstym gościem w studiach radiowych i telewizyjnych. W maju bieżącego roku kapela nagrała pierwszą płytę studyjną, zatytułowaną „Tu, w Koninie”. W tym nagraniu kapelę wsparł Prezydent Miasta Konina. To z tej płyty pochodzą słowa piosenki:
„To tu w Koninie
Pięknym starym mieście
Gdzie się przegląda w Warcie
Świateł moc…”
– Tę piosenkę tylko w tym roku śpiewaliśmy na 40. koncertach, w całej Polsce promując Konin – mówi Jerzy Maciejewski, dodając, że kapela, obchodząca w tym roku 10-lecie, przygotowuje kolejne koncerty. – Przygotowujemy programy świąteczne i karnawałowe, wszystkie w charakterze biesiadnym, czyli do tańczenia i śpiewania. Mamy nadzieję, że nadal będziemy ludzi bawić naszym graniem.


 

REKLAMA:
Kler
Jacek Cygan

Zapowiedzi

Odwiedź również