Kompozycje Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego i Norberta Paleja złożyły się na „Muzyczne Przestrzenie” – koncert w wykonaniu Warsaw String Players pod kierownictwem Janusza Wawrowskiego.  „Muzyczne Przestrzenie” to festiwal, którego organizator, Fundacja im. Zygmunta Noskowskiego, prezentuje przede wszystkim muzykę polskich kompozytorów, bardzo często także w wykonaniu znakomitych muzyków zagranicznych. Festiwalowy koncert, który odbył się 29 września 2017 r. w Konińskim Domu Kultury, zagrali bardzo młodzi muzycy, studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, tworzący zespołu Warsaw String Players oraz animatorzy Fundacji: Janusz Wawrowski, skrzypek i kierownik zespołu i Bogumiła Dziel-Wawrowska, sopranistka.
 
Koncert w ramach VII „Muzycznych Przestrzeni” muzycy rozpoczęli czterema pieśniami, skomponowanymi przez Mieczysława Karłowicza do tekstów poetów młodopolskich. Potem dwie pieśni Karola Szymanowskiego z cyklu pieśni kurpiowskich. Jakże inaczej zabrzmiał Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Norberta Paleja, polskiego kompozytora mieszkającego w Kanadzie. – To kompozycja, którą napisałem specjalnie dla Janusza Wawrowskiego – mówił kompozytor – ale poświęcam go pamięci Stevena Stucky'ego, niedawno zmarłego mojego Mistrza. Wawrowski dodawał: – Nie wiem, czy jest podobna kompozycja. Dużo w niej ciszy, czyli czegoś, co jest nam bardzo potrzebne. Mam nadzieję, że skłaniać będzie do wielu przemyśleń.
 
Ten koncert rzeczywiście nasuwał skojarzenia „lilii drgającej na wietrze” – tak to określał kompozytor. Uznać to można za bardzo literacką przenośnię, ale można też zapewne mieć inne skojarzenia: początek jest jak melodia śpiewana dziecięcym głosem, ale jej koniec to ciągła linia, jednostajny dźwięk, na szpitalnym monitorze… Są, oczywiście nawroty świadomości, coś z Vivaldiego, Haydna i… ciągła linia. Frazy powtarzane jak echo… Jakieś wspomnienia, czepianie się życia… W tym utworze jest tyle nut, co ciszy. Młodzi muzycy pod dyrekcją maestro Wiatrowskiego jedno i drugie zagrali znakomicie.  Tym bardziej to ważne, bo była to światowa premiera dzieła Norberta Paleja, wykładowcy na Uniwersytecie Torontońskim w Kanadzie, dyrektorze artystycznym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Toronto.
 
Zróżnicowany stylistycznie koncert zakończył Warsaw String Players z koncertmistrzem Januszem Wiatrowskim Serenadą op.2 na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza. To jego młodzieńcza kompozycja, ale znana i często wykonywana. Zespół zagrał ją błyskotliwie, elegancko, by nie powiedzieć salonowo.
 
Dodajmy, że koncert VII Festiwalu „Muzyczne Przestrzenie” odbył się dzięki przy wsparciu Miasta Konina. Współorganizatorem koncertu był Koniński Dom Kultury.
 
W najbliższą niedzielę, 1 października, Janusz Wawrowski i Warsaw String Players zagrają w świątyni konińskiej parafii ewangelicko-augsburskiej św. Ducha. Tym razem muzycy, prezentując się w różnych składach kameralnych, wykonają dzieła Bartóka, Boccheriniego, Leclaira, Dvořáka oraz Wacława z Szamotuł i Grażyny Bacewicz. Początek koncertu o godz. 18.00, wstęp wolny.


 
REKLAMA:
Kler
Kopciuszek

Zapowiedzi

Odwiedź również