Sobota, wieczór. Pogoda w sam raz na dobry film na bulwarze. Że od zachodu nadciągały czarne chmury? Cóż, na ekranie też nie było pełnego ukojenia zachodu słońca, było „Pogorzelisko”, wojenny dramat w reżyserii Denisa Villeneuve, o skutkach wojny w Libanie.

„Dobre filmy na bulwarze” to kolejna wakacyjna propozycja dla koninian, rozpisana na cały sierpień. Przypomnijmy, w lipcu mieliśmy „Kino pod gwiazdami”, organizowane przez KDK. Na „Dobre filmy na bulwarze” zaprasza Prezydent Miasta Konina (obsługą zajęły się ekipy KDK). W sobotni wieczór, 5 sierpnia, sporo mieszkańców spacerowało w rejonie bulwarów nadwarciańskich, gdzie ustawiło się także kino plenerowe. Powoli zapełniły się wszystkie krzesła i stopnie bulwarowego amfiteatru.
„Pogorzelisko” to poruszający dramat wojenny produkcji francusko-kanadyjskiej o koszmarze libańskiej wojny domowej z rodzinnymi tajemnicami w tle. Nie ma bardziej przerażających historii niż konflikty wewnątrzpaństwowe, wojny domowe, gdzie sąsiad staje przeciwko sąsiadowi. W takich warunkach tragedie namnażają się, jak wirusy, a cierpienia, jakich dostarczają, przenoszą się na kolejne pokolenia. Tak stało się z Libanem, kiedyś perłą Bliskiego Wschodu, dziś pogorzeliskiem, pełnym broczących krwią ran. "Pogorzelisko" jest jak przekładaniec. Powoli, krok po kroku odkrywamy bezmiar bólu, krzywdy i tęsknoty. Widz z trudem może pozostać obojętny na rozgrywającą się na jego oczach tragedię. Na dodatek odkrywana prawda będzie bolała…

Za tydzień, 12 sierpnia, też na bulwarze nadwarciańskim, Prezydent Miasta Konina zaprasza na irlandzko-kanadyjski dramat „Pokój”. Pięcioletni Jack od urodzenia mieszka z mamą w niewielkim pomieszczeniu, które nazywają pokojem. Chłopiec nie zdaje sobie sprawy, że istnieje świat na zewnątrz. Reżyser Lenny Abrahamson stworzył historię, która zaskakuje, odkrywa głębiny ludzkich dramatów i otaczającej nas często pustki. Ale też daje szansę odrodzenia się w nowej, dojrzalszej formie: stara forma umiera, a istota odradza się pod nową postacią.


 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również