Na ślubie Emmy i Rzepióra, Ducha Gór, pojawili się nieprzeciętni goście: bohaterowie twórczości Chopina, Goethego i Haška. Była zatem Lorelei i doktor Faust i dzielny wojak Szwejk ze swoim nieustającym „melduję posłusznie”. W rolę aktorów wcieliły się podopieczni z Fundacji „Otwarcie” i uczniowie Szkoły Podstawowej  nr 1, zapanować nad marionetkami, właściwie nadmarionetami, pomagali im aktorzy Teatru Klinika Lalek z Wolimierza.  


Warsztatami teatralnymi i happeningiem rozpoczął się w Koninie pięciodniowy Festiwal Teatrów dla Dzieci. Jego organizatorami są Koniński Dom Kultury, samorząd Konina i Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie” oraz ich partnerzy: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie i konińska Szkoła Podstawowa nr 1. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.
 
Na początku były warsztaty teatralne. W siedzibie Fundacji „Otwarcie” poprowadzili je aktorzy Teatru Klinika Lalek. Uczestnikami byli członkowie społeczności Fundacji „Otwarcie”, dzieciaki i młodzież z niepełnosprawnościami oraz uczniowie SP nr 1. Co i jak ćwiczono, o czym rozmawiano, w ogóle czym się zajmowano – zapraszamy na stronę www.kdk.konin.pl, gdzie znajduje się obszerna relacja. Po dwóch dniach warsztatowej „zaprawy” adepci sztuki aktorskiej pokazali swe umiejętności podczas happeningu przed Konińskim Domem Kultury. Tu dominowały emocje, skupienie i wybuchy spontanicznej, niczym nie hamowanej  radości. Teksty wygłaszali uczniowie z „jedynki”, lalkami, owymi nadmarionetami, manipulowali głównie podopieczni Fundacji „Otwarcie”, wspierani przez wolontariuszy. Ten happening był świetnym wstępem przed kolejnym widowiskiem, na które małych widzów zaprosili aktorzy Teatru Klinika Lalek z Wolimierza.
 
„Cyrk bez Przemocy” – piękne widowisko lalkowe, zwraca uwagę dzieciaków na szacunek dla istot żywych. Proponując zastąpienie lalkami istot żywych, zmierza do wyeliminowanie ich cierpienia, słowem – „Cyrk bez przemocy”. Czy dziwić się należy, że w takich okolicznościach np. Żyrafa może nie tylko  być śpiewaczka i tancerka, ale także zakochana w swoim treserze, że Lew (przerażający) może uczyć odwagi a Słoń („siedem ton szczęścia”) być latającym wirtuozem gry na trombolinie… Wszystko jest możliwe, zwłaszcza, że teatr w Wolimierza przywiózł fantastyczne lalki, aktorzy wykonywali proste i zrozumiałe gesty, Direttore musiał zapanować nad aktorami, zwierzakami i widzami odważnie wkraczającymi na scenę, a to prosta droga do żywiołowej reakcji widzów. Scenarzystą i reżyserem widowiska był Wiktor Wiktorczyk. Na dwa spektakl Teatru Klinika Lalek publiczność szczelnie wypełniła salę widowiskową KDK. W jednym uczestniczyli podopieczni organizacji pozarządowych, w drugim dzieci z rodzicami.
 
Dzisiaj, 21 września, kolejny dzień Festiwal Teatrów dla Dzieci. Dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie wystąpi Teatr Małe Mi z Warszawy, który przygotował widowisko „Finitikluszki – Folkowe Okruszki”. We środę w KDK Teatr Animacji z Poznania zaprezentuje, dla przedszkolaków (godz. 9.00)  i uczniów szkół podstawowych (godz. 11.00), spektakl zatytułowany „Chomik Tygrys”.



REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK