Zajęcia aktorskie, tworzenie scenografii, praca za kamerą i nagrywanie dźwięku, a na finał – plan filmowy i wspólny występ – tak było na warsztatach filmowych w Konińskim Domu Kultury.


Warsztaty organizowaliśmy wspólnie z Europa Cinemas. To sieć elitarnych kin studyjnych, do których od trzech lat należy Kino Centrum w KDK. Naszym zadaniem jest promowania europejskiego kina oraz edukacja filmowa dzieci i młodzieży. Szkoły, które współpracowały z Konińskim Domem Kultury najaktywniej, zaprosiliśmy na bezpłatne warsztaty filmowe. Były to Szkoła Podstawowa nr 3 (klasa IV c, opiekun Kazimierz Kazuś), Szkoła Podstawowa nr 9 (klasa IV c i Vb, opiekun Iwona Intrys) oraz Szkoła Podstawowa nr 12 (klasa VI d, Vd, IVa, opiekun Jolanta Żukowska).

Uczestnicy zajęć mieli bardzo ważne i trudne zadania. Część pracowała jako operatorzy kamer i dźwiękowcy, inni zajmowali się tworzeniem scenografii, a jeszcze inni byli aktorami. Pracowaliśmy na wierszu Juliana Tuwima ,,Lokomotywa’’. Utwór można interpretować na wiele różnych sposobów i przekonaliśmy się o tym najlepiej podczas zajęć. Wystarczy wspomnieć, że pojawiła się nawet interpretacja w rytmie rap.

Z uczniami pracowali trenerzy z KDK: Katarzyna Mijakowska, prowadząca Atelier KreDKa, Dorota Gapska i Joanna Sypniewska (praca z aktorami) oraz Zdzisław Siwik i Marcin Oliński (praca z kamerą i dźwiękiem).

Grupy spisały się znakomicie, choć zadanie wcale nie było łatwe. Na finał wszyscy spotkali się na planie filmowym. Z komina lokomotywy szły iskry, wagonów z każdym dniem przybywało, aktorzy zachwycali swoją interpretacją tekstu, a operatorzy kamer i dźwiękowcy mieli sporo pracy, by wszystko uwiecznić.

To jednak nie koniec niespodzianek. W studiu filmowym KDK właśnie powstaje film z warsztatów. Zostanie zaprezentowany w piątek, 25 listopada. Tuż przed projekcją ,,Za niebieskimi drzwiami’’ o godz. 9.00 w Kinie Centrum odbędzie się premiera dokumentu zrealizowanego podczas warsztatów. Na gali pojawią się wszyscy uczestnicy zajęć filmowych. Otrzymają certyfikaty udziału w projekcie, zrobimy wspólne zdjęcie na dużej scenie, które trafi później do Europa Cinemas. Chcemy się pochwalić jak zdolna i zainteresowana filmem jest młodzież z Konina. 

REKLAMA:
Magiczny dywan

Odwiedź również