Filmowe Koniniana, 40'
 

W bliżej nieokreślonej przyszłości, we wschodnim państwie rządzonym autorytarnie przez skorumpowaną klasę dygnitarzy, żyje dwóch braci. Po przesłuchaniu i pobiciu Młodego oraz zdemolowaniu mieszkania Starszego sytuacja robi się napięta. W ostatnim momencie Młodemu udaje się zorganizować ucieczkę do sąsiedniego, mocno zaawansowanego technologicznie, bogatego i wolnego kraju. W podróż w jedną stronę wyrusza razem ze starszym bratem, jego żoną i córką. Rodzinie udaje się uniknąć wojska i przedrzeć przez zamkniętą granicę. Sprawy mocno komplikują się podczas wędrówki przez pas buforowy, kiedy imigranci znajdują się już niemal u wymarzonego celu. Technokratyczny „zachód” przywita ich z otwartymi ramionami i zapewni im schronienie, ale niezupełnie w taki sposób, jakiego się spodziewali.
 
Reżyseria i scenariusz:Nikodem Wojciechowski. Zdjęcia: Paweł Soja. Scenografia: Małgorzata Łukowicz, Barbara Ferlak, Błażej Wnuk, Maria Surzycka. Kostiumy: Karolina Rostkowska. Dźwięk: Mateusz Nowicki, Michał Fojcik, Michał Marzetz. Charakteryzacja: Ewa Rudkowska. Produkcja: Lunatico. Obsada aktorska: Mateusz Mirek, Rafał Szumski, Maja Roehlich, Diana Jędrzejewska, Grzegorz Kliś, Maciej Słota.

28 listopada 2014, 8.30, seans dopołudniowy dla młodzieży, spotkanie z twórcą
29 listopada 2014, 16.15, spotkanie z twórcą

Nikodem Wojciechowski, ur. w1984 w Koninie. Mieszka i pracuje w Krakowie. Z wykształcenia architekt, z zamiłowania filmowiec. Założyciel grupy filmowej Lunatico. Niezależny reżyser i scenarzysta. Zajmuje się również montażem filmowym i efektami wizualnymi. Amatorskie filmy, wideo-arty i animacje tworzył od dzieciństwa. Poważniejszą przygodę z filmem zaczął w 2009 roku, kiedy we współpracy z klubem filmowym FilMagia stworzył krótką komedię „Daj popatrzeć!”. W ciągu kilku lat pracy zdołał zgromadzić zaufaną grupę znajomych, również pasjonatów kina, z którymi raz na jakiś czas odkłada na bok codzienne obowiązki, żeby popracować nad nowymi filmami. Ważniejsze z nich to: „Daj popatrzeć!” (2009), „Rola” (2010), „Równonoc” (2011), „Krawędź ziemi” (2012) i najnowszy – „Żelazny obłok”. Najważniejsze nagrody:„Krawędź ziemi” – Festiwal Filmów Niezależnych KilOFF 2012, Katowice – I NAGRODA oraz NAGRODA PUBLICZNOŚCI
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka 2012, Białystok – II NAGRODA
Gliwicki Offowy Festiwal Filmowy GOFFR 2012, Gliwice – I NAGRODA oraz NAGRODA PUBLICZNOŚCI
Festiwal Filmów Niezależnych NAKRĘCENI 2012, Bełchatów – I WYRÓŻNIENIE
Przegląd Kina Niezależnego SPAM 2012, Pleszew – WYRÓŻNIENIE (równe II NAGRODZIE) W GŁOSOWANIU PUBLICZNOŚCI, UK Film Festival 2012, Londyn – WYRÓŻNIENIE; „Równonoc”: Przegląd Filmów Amatorskich ŁAPA 2011, Łapy – WYRÓŻNIENIE; „Daj popatrzeć!”: Przegląd Filmów Amatorskich ŁAPA 2009, Łapy – II NAGRODA.
 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK