Pokaz specjalny etiud dokumentalnych słowackiego reżysera Mateja Bobrika w ramach 24. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Koninie.

27 listopada 2014, 17.30, spotkanie z twórcą
28 listopada  2014, 10.00, seans dopołudniowy dla młodzieży


Matej Bobrik, ur. 8 października 1982 w Pradze. Słowacki reżyser. Absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi. Twórca filmów dokumentalnych. Wystąpił w obsadzie aktorskiej filmu „Kebab & Horoscope”, był również asystentem reżysera tej fabuły. Z „Odwiedziny” zdobył nagrodę „Silver Eye” dla najlepszego filmu krótkometrażowego (MFFD Jihlava), wyróżnienie na MFFF „Zoom-Zbliżenia” w Jeleniej Górze, oraz nagrodę dla najlepszego dokumentu na MFFK „In the Palace” w Bałczik (2014), a także Nagrodę Specjalną dla najlepszego filmu dokumentalnego na Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych „Kameralne Lato” w Radomiu (2013). Jego „Self(Less)-Portrait otrzymał Grand Prix i nagrodę dla najlepszej etiudy dokumentalnej na Festiwalu Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi „Łodzią po Wiśle” w Warszawie (2013) oraz Nagrodę  Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz (przyznana babci reżysera) na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi, i wyróżnienie na MFF OFFCinema w Poznaniu (2013). Za etiudę szkolną „Dom śmierci” zdobył wyróżnienie na Węgiel Student Film Festival w Katowicach oraz Grand Prix na KolorOFFon Film Festival w Bydgoszczy (2011). „Tam, gdzie słońce się nie spieszy” otrzymało Narrative Construction Award na Brazilian Student Film Festival w Rio de Janeiro, Nagrodę „Ponad granicami” im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego filmu dokumentalnego na The New York Polish Film Festival, tę samą nagrodę na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Cortopotere” w Bergamo, Srebrną KANewkę w kategorii film dokumentalny na Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego we Wrocławiu, I Nagrodę i nagrodę dla najlepszej etiudy dokumentalnej przyznana przez Artura Liebharta, dyrektora festiwalu Planete Doc Review na FFSF w Łodzi „Łodzią po Wiście w Warszawie, wyróżnienie na MFF OFFCinema w Poznaniu, Grand Prix na Otwartym Studenckim FF w Petersburgu, nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Minsk Open Student Film & Video Festival Kinogran, I Nagrodę na MFFSFiTV „Mediaschool” w Łodzi, Nagrodę im. Macieja Szumowskiego w Konkursie Polskim na Krakowskim Festiwalu Filmowy, nagrodę za najlepszą reżyserię na Węgiel Student FF w Katowicach (2009).

Dom śmierci, czas 17’
Etiuda szkolna zrealizowana w ramach projektu Ansichtssache 2, 2010
Kto powiedział, że starzy umierają pierwsi? W małym domu starców każdy dba o każdego w tajemnicy przed innymi. Ciesząc się codziennymi zajęciami i rytuałami, staruszkowie wcale nie czekają bezczynnie na śmierć!

Self(less)-Portrait, czas  44’42’’
Etiuda szkolna, 2012
Historia reżysera filmowego, który po nagłej śmierci matki kieruje kamerę na samego siebie. Mozaika z bardzo osobistych fragmentów jego życia, pokazuje jego relację z dwiema najbliższymi kobietami. Samotną babcią, z którą autor utrzymuje kontakt wyłącznie przez telefon i jego japońską dziewczyną, z którą decydują się na ślub. Codzienne życie bohaterów koncentruje się na prozaicznych szczegółach, dzięki którym widz odkrywa świat emocjonalny autora.

Odwiedziny, czas 11’26’’
Etiuda szkolna 2013
Bohaterami dokumentu powstałego w ramach programu „Pierwszy dokument” są pensjonariusze DPS w Sokolu, na pograniczu polsko-białoruskim. W otoczeniu magicznego lasu, daleko od cywilizacji, mieszkańcy wiodą spokojne życie. Wydawać się może, że jedynym urozmaiceniem są niedzielne odwiedziny. Od samego rana mieszkańcy przygotowują się na przyjazd rodzin. Jednak z każdą godziną oczekiwania zmniejszają się nadzieje na przyjazd ich najbliższych. Nie pozostaje nic innego niż uwierzyć, że zabłądzili w lesie i pewnie przyjadą za tydzień.

Światło w sierpniu, czas 22’20’’
Dyplom reżyserski magisterski, etiuda fabularna, 2014
Życie we wsi Olchówka, gdzie wszyscy dobrze się znają toczy się swoim niespiesznym rytmem. Młody chłopak Kuba po całonocnym pijaństwie w towarzystwie Jurka budzi się na polu i nie może odnaleźć swojego przyjaciela. Postanawia więc odszukać dziewczynę którą spotkali w nocy na przystanku. Między młodymi nawiązuje się nić sympatii...

Tam, gdzie słońce się nie spieszy, czas 18’
Etiuda dokumentalna, 2009
Daleko od wszystkiego znajduje się mała wieś. Ludzie się tu znajdują gdzieś pomiędzy życiem, naturą i śmiercią.

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK