Retransmisja spektaklu z cyklu NTLive: „Frankenstein”
Spektakl wyświetlany z napisami polskimi
Koniński Dom Kultury & Kino Studyjne Centrum
1 grudnia 2014, 19.00
Bilety 20/30 zł

Powieść Mary Shelley z 1818 roku stała się zapowiedzią przyszłych powieści grozy (niektórzy badacze literatury uznają ją również za początek gatunku SF). Pomysł na taką opowieść zrodziła się podczas lata 1816 roku nad Jeziorem Genewskim, gdzie Shelley spędzała wakacje wraz z mężem i przyjaciółmi, racząc się mrożącymi krew w żyłach historiami. Jedną z nich była afera grabarzy z 1606 roku, wydarzenie to miało miejsce w Ząbkowicach Śląskich, zwanych w tamtym czasie z niemiecka: Frankenstein. Najprawdopodobniej od nazwy tej polskiej miejscowości wzięło się imię najsłynniejszego potwora na świecie. Mary Shelley napisała ją pod wpływem inspiracji naukowych, filozoficznych, etycznych i artystycznych panujących w epoce romantyzmu. Wiktor Frankenstein, bohater powieści angielskiej pisarki jest więc naukowcem i filozofem próbującym rozwikłać zagadnienie śmierci. Chce odkryć sposób na przywracanie życia zmarłym i stworzyć idealnego człowieka. Efektem jego wieloletnich badań staje się stworzenie potwora, inteligentnego, wrażliwego, wykazującego ludzkie odruchy, jednak jego odrażający wygląd sprawia, że ludzie reagują na niego odrzuceniem i agresją. Wszystko to czyni z niego monstrum, żądne zemsty na swoim stwórcy, które uśmierca w końcu doktora Frankensteina. Wymowa powieści Shelley opiera się na moralnym dylemacie: czy człowiek może wchodzić w rolę Stworzyciela, decydować o losie innych istot, posługując się narzędziami nauki. I wreszcie, jakie są granice takich eksperymentów.

Książka Mary Shelley inspirowała też twórców filmowych, doczekała się licznych słynnych w światowej kinematografii adaptacji. Historię monstrum i jego twórcy przeniesiono również na teatralne deski. Już wkrótce, 1 grudnia br. o 19.00 będziecie Państwo mogli oglądać perypetie szalonego naukowca i jego dzieła w cyklu National Theatre Live. Na ekranie Kina Studyjnego Centrum zobaczymy Benedicta Cumberbatcha (potwór) i Johnny’ego Lee Millera (dr Frankenstein). Sztukę zaadaptowaną na podstawie powieści Shelley przez Nicka Deara, wyreżyserował Danny Boyle. Dystrybutorem widowiska retransmitowanego z Narodowego Teatru w Londynie jest Cikanek Management.

 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Zapowiedzi

Partnerzy KDK